Kedi Yatağı Nasıl Olmalıdır ?

Kedi Yatağı Nasıl Olmalıdır ?

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

Kedi yatakları, sevimli dostunuzun sıhhatli bir ömür geçirebilmesi için fazlaca önemlidir. Hayvanlar doğası gereği sokakta ya da ormanda yaşasalar da yazları sıcaktan bunalmakta, kış aylarında ise onlar da üşümektedir. Kediler, patileri ve karın bölgesinden daha oldukca üşürler ve hasta olurlar. Bu nedenle bilhassa de kış aylarında muhakkak bir yatağa ihtiyaçları vardır. Yaz aylarında ise sıcaktan bunalan evcil hayvanlarınız için kullanabileceğiniz soğutucu mat ürünleri vardır. Bu soğutucu mat ürünleri kedi ve köpeklerinizin vücut ısısını 10 aşama kadar düşürebilme özelliğine sahiptir. Kedi, köpek soğutucu ürünüyle evcil hayvanlarınızın sıcaktan ötürü hasta olmalarının da önüne geçmiş olursunuz.

Kedi Yatakları

Kedilerin bacaklarında nasırlar oldukca sık görülmektedir. Bunun nedeni kış aylarında soğuktan korunabilme çabasıdır. Buna bağlı olarak da kedi yatağına haiz olan kedilerde nasır problemine rastlanmadığı tespit edilmiştir. Kedi yatakları genel anlamda içinde elyaf malzeme bulundurur ve elyaf kış aylarında kedileri soğuktan korumak için ülkü materyaldir diyebiliriz. Yaz aylarında ise kedi yatağının üstüne evcil hayvanlarınız için hususi üretilmiş olan soğutucu matlardan satın alarak onların huzurlu etmesini sağlayabilirsiniz. Akşam dolaba koyacağınız ürünü öğle saatinde dışarı çıkararak kedi yatağının üstüne yerleştirebilirsiniz. Imac soğutucu ürünler bulunmuş olduğu ortamın şartlarına bakılırsa değişmekle birlikte akşam saatlerine kadar kedi veya köpeğinizin serinlemesine destek olacaktır.

Yıkanabilir Kedi Yatakları

Elyafın yumuşak ve konforlu olması kedi yataklarında kullanılmasının sebepleri arasındadır. İçi elyaf dolu bir kedi yatağı alırken, kolay yıkanabilir özelliğinin bulunmasına da dikkat edin. Nasıl ki insanoğlu için hijyen önemli ise, kediler için de oldukca önemlidir. Bu sebeple kedi yatakları tertipli olarak yıkanmalıdır. Yıkanabilir kedi yatakları da işinizi kolaylaştırdığın için ergonomik bir kullanım özelliği sağlar. Fakat kedi yatağını yıkarken ağır kokulu deterjanlar kullanmamaya çalışın. Çünkü kediler ömür alanlarına kokularını bıraktıkları için, bazı durumlarda yıkanan yatakları tekrar kullanmayabiliyorlar.

Yaz aylarında kedi yataklarının üstünde veya kedi yatağı olmaksızın kullanabileceğiniz soğutucu kedi ürünleri de vardır. Imac kedi soğutucu bu ürünlerden biridir. İçeriğindeki jelin soğutucu özelliği ile kedinizi rahatlatacak olan serinliği yaratır. Sıcak havalarda kedinizin yüksek olan vücut ısısını emerek ideal ısıda kalmasına destek olur. Farklı boyutlarda üretilmiştir. Kesinlikle toksit madde içermez ve kedinize herhangi bir ziyanı yoktur.

Kedi Yatağı Seçimi

Dış mekanda kullanılacak bir kedi yatağı arıyorsanız, kedi yatağının su geçirmez bulunmasına dikkat edilmelidir. Dayanıklı malzemeden üretilmiş olan kedi yatakları genelde minder benzer biçimde olurken, kimi zaman sadece bir kulübe benzer biçimde de olabilir. Kışın sıcak tutmasına önem verilen kedi yataklarının yaz aylarında ise terletmeyen özellikte olması gerekmektedir. Kedi yataklarının etrafı hava akımlarına karşı dayanıklı ve korunaklı olmalıdır. Çoğu kedi sahibi, evcil hayvanlarına hasır döşek almaktadır. Fakat hasır döşek zaman içinde yıpranmakta ve kedilere zarar vermektedir. Buna ek olarak hasır kedi yatakları, kedileri cereyandan koruyamamaktadır. İçine isterseniz kedi minderi koyarak bu çeşit yatakları daha işlevli hale getirebilirsiniz.

Kedi Yatağı Temizliği

Kediler doğaları gereği pak canlılardır. Bu sebeple kirli olan ve beğenmedikleri yatakları da kullanmak istemezler. Bu yüzden kedi yataklarının içi ve iç malzemeleri tertipli olarak temizlenmelidir. Plastik kedi yatakları, en basit temizlenen yataklar arasında yerini alır. Ayrıca pire barındırma riski de düşüktür ve temizlik açısından fazlaca avantajlı ürünlerdir.

Kedi yatakları zehirli maddeler içermeyen ve sulandırılmış dezenfektanlarla temizlenmelidir. Temizleme işlemi sırasında kedi yatağı iyice fırçalanmalı ve mikroplardan arınması sağlanmalıdır. Yatak temizlenip kuruduktan sonra ise gazete kağıtlarından yapılan bir katın üstüne temizlenen kumaş serilmelidir. Kedi yataklarını içerisine veya dışarı koyarken konabilecek en müsait yere dercetmek kedilerin rahatı için çok önemlidir. Kediler evde de olsa dışarıda da olsa kışın en sıcak, yazın ise en serin bölgeyi tercih ederek orada uyurlar. Yani kediler çok seçici ve rahatına düşkün hayvanlardır. Bu nedenle yatağı koyacağınızı yeri tam olarak belirleyemediyseniz kedinizden yardım alabilirsiniz.


0 Yorum

Yorum Yapın