Kedilerde Mama Değişimi Nasıl Olmalı ?

Kedilerde Mama Değişimi Nasıl Olmalı ?

Kedinizin Mama Markasını Hızlı Bir Şekilde Nasıl Değiştirirsiniz?

Bir kedinin diyetindeki değişiklikler kademeli olarak yapılmalıdır. Dolayısıyla 5 ila 7 gün boyunca eski mama markasını kullanmayı yavaş yavaş azaltıp, yeni mama markasını da arttırarak karıştırıp yedirmek, kedinizin midesinin bozulmasını ve mama yemeyi reddetme olasılığını azaltacaktır. Ancak evcil hayvanınızın yediklerini geri çıkarma veya diyetle ilgili başka bir durum nedeniyle mamayı hızlı bir şekilde değiştirmek zorunda kaldığınızda ne yaparsınız?

Kedinizin hızlı mama değişikliğine kötü reaksiyon gösterme riskini en aza indirmek için atmanız gereken bazı önemli adımlar vardır.

Benzer Bir Kedi Maması Formülü Bulun

Daha önce kullandığınız mama içeriğine benzer bir mama seçin. Örneğin, kediniz bir kuzu ve pirinç ürünü yiyorsa onu anımsatması için başka markanın kuzu ve pirinç ürününü seçin. İçerik listesini okuyun. İlk birkaç içeriği eşleştirebilirseniz, oldukça benzer mamalar olduğu anlamına gelecektir. Ayrıca, her iki mamanın da üzerinde bulunan tam içerik analizini gözden geçirin. Mümkün oldukça protein, yağ ve lif yüzdelerindeki büyük değişikliklerden kaçının.

Yavaş Yavaş Az Miktarda Mamalar Sunun

Yeni kedi mamasını eve götürdükten sonra kedinize biraz mama verin. Eğer, kediniz mamayı yerse ve bunun sonucunda herhangi bir mide problemi yaşamazsa, birkaç saat sonra küçük bir öğün daha verebilirsiniz. Bir veya iki gün içinde normal programınıza geri dönene kadar aşamalı olarak mama miktarını arttırın ve öğünler arasındaki süreyi uzatın. Kediniz yeni mamasına ilgi duymazsa, onu alın ve 8 saat boyunca hiçbir şey (ödül mamaları dahil) vermeyin. Kedinizin biraz aç kalması sorun oluşturmaz, her 6 – 8 saatte bir yeni mama vermeye devam ettiğinizde yemezse mamayı önünden alın. Bu uygulamaya 24 saat boyunca devam edin. Bu süre zarfında kedinizin yeni mamasını yemesini sağlayamıyorsanız, veteriner hekiminize danışın ve başka bir çözüm deneyin. Ancak, yediğini zor beğenme alışkanlığına neden olabileceğinden dolayı, lezzetlerdeki sık değişiklikten kaçının.

Kolay Sindirilebilir Olsun

Kedinizin özellikle hassas bir midesi varsa ve hızlı bir mama değişikliği yapmak zorunda kalırsanız, birkaç gün sonra yeni kullanacağınız mamayı ve önceden kullandığınız mamayı küçük miktarlarda karıştırarak kolay sindirilebilir bir mamaya geçmeye çalışın. Ayrıca probiyotik takviyeleri mamayı aniden değiştirdiğinizde ishal olma ihtimalini azaltır.

Veteriner Hekiminize Danışın

Kedinizin sevdiği yeni bir kedi maması bulamıyorsanız ya da tüm tedbirlere rağmen mamalarda ki değişiklikler kusma, ishal veya diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları ile sonuçlandıysa, veteriner hekiminize danışın. Diğer kedi maması markalarını önerebilir. – Kedinize eski mamasını anımsatmayan marka veya diyet ile ilgili bir rahatsızlığa neden olma olasılığı düşük olan mamalar önerebilir.


0 Yorum

Yorum Yapın