Kedilerin Tırnakları Nasıl Ne Kadar Kesilir?

Kedilerin Tırnakları Nasıl Ne Kadar Kesilir?

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

    Kediler tırnak kesme işlemini aynı su gibi pek sevmezler. Ancak bunu belirgin şekilde geliştirmek ve gerçekten kedinizi bu duruma alıştırmak birazda sizin elinizde diyebiliriz. Belirgin bir eğitim programına uyarak tırnak kesmek için kedinizi eğitmeye başlayabilirsiniz. İlk ders ise size ısınması ve fiziksel temaslara tepki vermemesi olacak.


    Kedinizle ne kadar samimi olursanız tırnaklarını keserken vereceği reaksiyonlar o kadar daralacaktır. Hatta kedilerin tırnakları nasıl kesilir sorusunu soran ve bu işlemi ilk defa yapacak olan bireylerde yapılan en büyük hata budur. Eğer kedinizin tırnaklarını kesmek istiyorken ona dokunmanıza tepki gösteriyorsa yanlış sularda yüzüyorsunuz demektir. Kesmek için patisinden çıkardığınız tırnaklar tırmalamak amacıyla kullanılabilir.


    Kedilerde tırnak bakımı yapmak son derece dikkat edilmesi gereken bir eylemdir. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız bunu kedinizle samimi olmayı başarmış bir veterinerden yardım isteyerek yapabilirsiniz. Eğitim süreci ise sandığınızdan uzun sürebilir.


Kedinizi Tırnak Kesmeye Alıştırmak


    Kedinizi tırnak kesme işlemine alıştırmak için önceliği belirgin noktalara vermelisiniz. Ardından ise tırnak bakımına kadar giderek ona zarar vermeden bu işlemi yapabileceğinizi göstermek zorundasınız.


Fiziksel Temas

    

    Fiziksel olarak ona dokunduğunuzda ya da onu seviyorken kesinlikle tepki göstermemesi gerekiyor. Buna saldırgan bir biçimde yanıt alıyorsanız bu aşamayı geçmeden diğerlerini yapmayın.


Patileriyle Oynayın


    Patileriyle oynamanız onun içten içe hoşuna gidecektir. Hatta o da buna karşılık verecektir. Patisini tırnaklarını içeri kapatarak yüzünüze ya da vücudunuza sürtmesi en büyük işarettir. Fakat bu evreye gelebilmeniz uzun süreli bir ilgi maratonundan geçebilir.


Ödüllü Tırnak Bakımı


    Yalnızca tırnaklarını silerek sonrasında ona ödül vermeyi deneyin. Tırnaklarını temizlediğinizde uslu durduğu zaman ödül mamasını ya da ödül olarak verdiğiniz nesneyi almak onun için bir teşvik olacaktır.


İlk Tırnak Kesimi

    

    İlk tırnak kesiminde asla tüm tırnaklarını kesmeyin. Öncelikle bir tırnağını kesin ve ödülünü verin. Ardından ise birkaç gün geçince diğer tırnaklarını kesmeye devam edin ve yine ödülünü verin. Bu kısa vadede tırnak kesme işlemini tamamlamanıza sebep olmaz. Fakat uzun vadede her tırnak kesimine sıcak bakmasını sağlayabilir. Ayrıca ödülünü asla aksatmayın.


Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

    Kedilerin tırnakları patilerine gömülüdür. Bir saldırı anında ya da tehlike hissettiğinde ise patilerinden bu tırnakları çıkartır.


    Bu durumda tehlikeli olabilir. Fakat tırnak keserken tırnakların açıkta olması, yani patiye gömülü olmaması gerekir. Bunun için patinin alt kısmında yer alan yumuşak bir pedi andıran kısma dokunabilirsiniz.


    Böylece tırnaklar karşınıza çıkacaktır.


Tırnak Kesmede İlk Adım


    Kesinlikle kedinizin rahat olabileceği bir konumda oturun. Onu kucağınıza alın ve sizde gayet rahat bir pozisyona sahip olun. Tüm ekipman yanınızda uzanabileceğiniz noktada olsun. Ani hareket etmeyin, size güvenmesini sağlayın aksi takdirde tedirgin olacağı için sizi zorlayabilir.


Tırnak Kesmede Kedinin Konumu

    

    Kedinin tırnak keserken sabit durması çok önemlidir. Bunu dizlerinizin arasında ona baskı uygulamadan sağlamanız mümkün. Ön patiden başlayın ve tırnaklarını alt kısımdaki pede basarak çıkartın. Daha önceden yaptığınız ödüllü uygulamalar gibi sakinliğinizi koruyun ve patiyi bitirdiğinizde ödülünü verin.


Kedilerde Tırnak Ne Kadar Kesilir?


    Tırnak dokusunda sınır bölgesi farklı bir renktedir. Buraya ulaşamayacak bir noktadan tırnakların ucunu kısaltın. Bu işlemi çok uzatmayın ve makası tırnaklarda fazla tutmayın. Ani bir biçimde tırnağın üzerine makası yerleştirin ve uygun pozisyonda kesin.


0 Yorum

Yorum Yapın